niedziela, 10 sierpnia 2014

Rosół (wołowo-drobiowy)

Pragnę przedstawić przepis na dwu-mięsny rosół, jaki gotujemy od pewnego czasu.

Składniki:
  • mięso wołowe
  • mięso drobiowe
  • dwa rodzaje kostek rosołowych: drobiowa oraz wołowa
  • cebula
  • wegeta
  • włoszczyzna: seler, marchew, pietruszka
  • por, natki selera i pietruszki (mogą być zamrożone)
 Ilości powyższych składników wedle uznania i upodobań smakowych.

Przygotowujemy sobie makaron. Należy go ugotować i... przepłukać kilka razy. Dlaczego? Już wyjaśniam.
Porada: do makaronu rosołowego oraz do innych zup, gdy go gotujemy, nie dodajemy oleju ponieważ zupa będzie za tłusta. Za to, by makaron się nie kleił, można po ugotowaniu kilka razy przepłukać go w wodzie.
Następnie wymoczoną wołowinę zaparzamy wrzątkiem, uprzednio dokładnie myjąc mięso.
Do połowy właściwego garnka, w którym ugotujemy rosół, wlewamy wodę. W zimnej wodzie płuczemy wyparzoną wołowinę i wrzucamy do garnka. Nastawiamy garnek na gaz i przykrywamy pokrywką. Obieramy włoszczyznę, płuczemy i kroimy, po czym wrzucamy do garnka z już gotującą się wodą.

Pokrojone warzywa.

Gotujemy na dużym ogniu i czekamy aż zaczną robić się burzyny. Zbieramy je łyżką (może być specjalna łyżka sitowa, jak na zdjęciu poniżej) i przykrywamy garnek pokrywką.


Pierwsze burzyny.

Porada: teraz jest najważniejszy moment w gotowaniu rosołu. Trzeba pilnować go uważnie bo gdy się zagotuje przed wyłowieniem burzyn to rosół zrobi się mętny.
Co pewien czas zbieramy ciągle powstające burzyny. Po kilku zebraniach dodajemy łyżkę wegety (burzyny wtedy staną się bardziej intensywne).


Intensywne burzyny.

Myjemy i płuczemy mięso drobiowe. Wrzucamy je do garnka. Następnie do rosołu dodajemy dwa rodzaje kostek rosołowych w stosunku 1:1. Kostki rosołowe wołowe i drobiowe. Cały czas wyławiamy burzyny.
Porada: ważne jest, by wyławiać powstające burzyny przez cały czas gotowania rosołu, w przeciwnym razie rosół stanie się mętny i nie będzie krystaliczny.
Po pewnym czasie, gdy rosół stanie się nieco krystaliczny, wrzucamy por. Przykrywamy garnek pokrywką i zmniejszamy ogień. Po około 20 minutach sprawdzamy jak ma się nasz rosół. Oczywiście pamiętamy o wyławianiu burzyn, jeśli to konieczne.


Krystaliczny rosół.

Można wrzucić już (przypieczoną wcześniej) cebulkę. Następnie wrzucamy seler. Gotujemy tak do momentu aż drób będzie miękki, po czym wyławiamy go. Czekamy aż dogotuje się wołowina i gdy mięso będzie już prawie gotowe a tym samym prawie gotowy nasz rosół - dodajemy posiekanej natki pietruszki.

Gotowy rosół.

I tak oto ugotowaliśmy rosół z dwóch mięs.
Porada: żeby na drugi dzień rosół był tak pyszny jak poprzedniego dnia, należy pamiętać, by przed wstawieniem go do lodówki wyłowić z niego mięso oraz cebulę.

Życzymy smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz